Čo presne znamená prokrastinácia?
Prokrastinácia je termín, ktorý sa dnes často skloňuje, a fráza: „Včera som prokrastinovala znova.“ Začína byť súčasťou nášho jazyka. Prokrastinácia sa nemusí týkať iba dospelých. Študenti, najmä počas skúškového obdobia, sú často príkladnými prokrastinátormi.
Ako sa prokrastinácia prejavuje?
Prokrastinácia je chorobný odklad vecí a úloh na zajtra, pozajtra, na ďalší týždeň, mesiac, jednoducho na inokedy, kým nie je čas danú úlohu urobiť alebo vyriešiť. Možno si poviete, že je to len „lenivosť“, ale nie je to tak celkom pravda. Osoba, ktorá trpí prokrastináciou, si nájde milión ďalších úloh, aby predišla nechcenej práci. Potrebujete pripraviť zmluvy o dielo, ktoré nechcete a máte na ne posledné dva dni? Stále však musíte umývať okná, variť a kosiť záhradu. V dôsledku prokrastinácie nebudete večer odpočívať pri televízii, pretože na ňu budete stále myslieť, bude vás hrýzť zlé svedomie a svoju prácu kvôli nedostatku času podrobíte zle spracovanej práci.
Prokrastinácia sa však nemusí obmedziť iba na fyzické aktivity. Rovnakým spôsobom môžete odložiť nepríjemné konverzácie. Možno poznáte situácie ako táto: „Zavolám svokre, keď opravím umývačku riadu.“ Zavolám šéfovi, keď urobím deťom občerstvenie do školy. „
Prokrastinácia sa tiež často spája s veľkou nerozhodnosťou alebo ochrnutím rozhodnutia, keď sa človek nevie rozhodnúť, čo urobí skôr, takže je lepšie nerobiť nič. Odloženie zložitejšieho rozhodnutia je tiež znakom prokrastinácie.
Je prokrastinácia normálna?
Svojím spôsobom každý niekedy otáľa a často si to ani neuvedomuje. Prokrastinácia však môže mať za následok aj chronické správanie, ktoré je už príznakom nejakej vážnej duševnej poruchy. Títo ľudia sú často mylne považovaní za lenivých alebo bez osobnej vôle az týchto dôvodov tiež často nevyhľadávajú odbornú pomoc.