Trpíte v práci "ponorkovou chorobou"? Vieme, ako na ňu
Hnevá vás neustále klikajúce pero od susedného stola v kancelárii? Neustále vás pískajúci kolega doslova poblázni? Sociálna alergia - choroba ponorky laikov - je pomerne častá v každej malej skupine. Nielen s kolegami, ale aj s partnerom alebo spolubývajúcimi sa začnete dostávať do zbytočných konfliktov, začnú vám vadiť maličkosti, ktoré ste si predtým nevšimli. Niektoré strety vedú k zbytočnej agresii alebo dokonca k násiliu. Muž vám iba „vylezie na krk“. Nezáleží na tom, či pracujete v kancelárii, vo výrobnej hale, v sklade alebo v obchode.
Máte radi svoju prácu?
Ak ste so svojou prácou spokojní, vychádzate v bežných situáciách s kolegami a nadriadenými a máte radi svoju prácu, mali by ste zvládnuť svoju fóbiu. Zistite, či je potrebné prísť o dobrú prácu len kvôli „ponorke“. Nenechajte to pokaziť, kde sa vám páči. Psychiatrické poruchy sa vyskytujú aj u niektorých jedincov, ktorí sa nechajú uniesť averziou. Je zbytočné zisťovať, kto za to môže. Nie je vinník. Nikdy neviete, kto má na vás „ponorku“.
Spraviť zmenu
Skús niečo zmeniť. Nemusí to byť veľká alebo radikálna zmena, iba maličkosť. Niekedy stačí niečo zmeniť v kancelárii, nové zamestnanie alebo nové nápady. Nové aktivity, ktoré zamestnajú celý tím, môžu vniesť do dusnej atmosféry čerstvý vánok.
Oddýchnite si od seba
Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť sociálnej fóbie, je oddýchnuť si od svojich kolegov. Nevidieť ich, nestýkať sa s nimi, nebyť s nimi v kontakte. Spravte si predĺžený víkend, dajte si pár dní voľna a relaxujte. V práci sa snažte čo najmenej komunikovať s kolegom, s ktorým sa cítite fóbicky. Ako sprostredkovateľ používajte pracovné e-maily alebo iného kolegu.
Nechajte sa preradiť
Ak nepomáha odpočinok alebo dovolenka, skúste požiadať nadriadeného, aby prešiel na inú prácu. Skúste sa presunúť na druhý koniec kancelárie alebo na druhý koniec výrobnej linky. Niekedy stačí aj pár metrov, aby ste sa zbavili svojej averzie.